Strona główna » BLOG » ECODRIVING

ECODRIVING

Data dodania: 02-02-2023


Niektórzy uważają, że Eco Driving to powolna jazda. To nieprawda! Bardziej ekonomiczny sposób jazdy został wymyślony w Finlandii. Dzięki niemu emisja CO2 zmniejsza się nawet o 25%. Spalanie w aucie obniża się o 8%. Zmieniając swój styl można zaoszczędzić nawet miesiąc jazdy w ciągu roku! To także dobra metoda na bezpieczną jazdę. Poniżej przedstawiamy kilka z zasad!
  1. NIE PRZEKRACZAJ dozwolonej PRĘDKOŚCI i utrzymuj stałe tempo jazdy. Obserwuj to co się dzieje na drodze, czy nie zbliża się pieszy, czy zaraz nie zapali się czerwone światło. Staraj się analizować kolejne ruchy kierowców na drodze.  Kontroluj obroty i spalanie! Pierwszy bieg używaj jak najkrócej. Staraj się zawsze jechać na najwyższym biegu, ale utrzymując niskie obroty.  
alt

Fot. 1. standret on Freepik
 
  1. NIE ROZGRZEWAJ SILNIKA na postoju! Wyłączaj go zawsze, gdy postój ma trwać dłużej niż 30 sekund. Zaczynaj jazdę tuż po jego włączeniu! Silnik rozgrzewa się szybciej podczas jazdy! Jeżeli możesz to unikaj jazdy autem poniżej 4 km. Bardziej ekonomicznie będzie przesiąść się na rower lub iść pieszo.
alt

Fot. 2. Alpino
 
  1. NIE HAMUJ gwałtownie! Każde hamowanie do strata energii. Warto też się przedstawić i hamować silnikiem. Ten sposób polega na wolnej redukcji biegu i delikatnym popuszczaniu sprzęgła.
alt

Fot. 3. Alpino
 
  1. ZAPLANUJ PODRÓŻ! Skorzystaj z GPS i omiń niedogodności na drodze: światła, korki, czy objazdy! Zaoszczędzisz nie tylko paliwo, ale też czas, który jest bezcenny. Telefon umieść w specjalnym uchwycie.
https://alpino24.pl/uchwyt-magnetyczny-do-auta-do-smartfonu-telefonu-p-25687.html
https://alpino24.pl/uchwyt-samochodowy-do-telefonu-smartfonu-nawigacji-p-25688.html
 
alt

Fot. 4. Alpino
 
  1. OGRANICZ KORZYSTANIE Z KLIMATYZACJI! Zimą korzystaj z klimatyzacji tylko do osuszenia wnętrza. Możesz użyć irchy naturalnej lub syntetycznej w celu pozbycia się pary z szyb. W upalne dni parkuj auto w zacienionych miejscach lub skorzystaj z specjalnych osłon przeciwsłonecznych. Zrezygnuj z jazdy z otwartym oknem. Jedynie jadąc wolno po mieście na tzw. „Zimny łokieć” możesz zaoszczędzić paliwo.
https://alpino24.pl/ircha-syntetyczna-scierka-osuszanie-chlonna-66x43-p-24654.html
https://alpino24.pl/scierka-samochodowa-ircha-skora-naturalna-p-20322.html
 
alt

Fot. 5. standret on Freepik
 
  1. DBAJ O STAN TECHNICZNY samochodu! Kontroluj na bieżąco zużycie materiałów eksploatacyjnych. Pamiętaj o wymienianiu filtrów, płynów, świec, pasków itd. Zastosuj olej silnikowy o niskiej lepkości. Pamiętaj o regularnej wymianie po 10, 15 lub 20 tysięcy kilometrów, zależnie od tego czy częściej jeździsz na krótkich czy długich odcinkach. Zwróć uwagę na wyważenie kół oraz ciśnienie w oponach. Jeżeli nie masz czujki ciśnienia powietrza w oponach to sprawdzaj je regularnie raz w miesiącu. Niedopompowane opony to nie tylko wyższe zużycie paliwa, ale także krótszy czas jej żywotności.
https://alpino24.pl/miernik-cisnienia-0-5-do-7-5-bar-91769-p-20441.html

Jeżeli zastosujesz choć część tych zasad to zauważysz różnicę w swoim portfelu. Poza mniejszym wydaniem na paliwo zaoszczędzisz też na hamulcach, sprzęgle, skrzyni biegów i innych elementach. Ten sposób jazdy to nie tylko chwilowa moda, a zmiana myślenia na bycie bardziej EKO. Znasz jeszcze jakieś zasady Eco Driving’u? Podziel się nimi z nami w komentarzu.
Banner Fot. freepic.diller on Freepik
 

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu